Het NFI werkt aan ongeveer 50.000 zaken per jaar. Ons werk stond in 2018 regelmatig in de spotlights. Een overzicht van een aantal highlights:
Media-aandacht
2018
DEN HAAG - Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) heeft extra mensen ingehuurd voor het grootschalige DNA-verwantschapsonderzoek in de moordzaak van Nicky Verstappen. Donderdag is het onderzoek van start gegaan. In totaal wordt van 21.500 mensen wangslijm afgenomen. Het is het grootste DNA-verwantschapsonderzoek ooit in Nederland.

Beeld: Nederlands Forensisch Instituut
Met de uitspraak van de rechter dat de 3,6 miljoen versleutelde berichten afkomstig van de Ennetcom-servers in Canada door het Openbaar Ministerie (OM) op rechtmatige wijze zijn verkregen en onderzocht, doorstaat forensische zoekmachine Hansken van het NFI de juridische toets.
6 juli Dna-onderzoeker Ate Kloosterman: ‘De perfecte moord bestaat straks niet meer’ (de Volkskrant)
Toon me je dna en ik zeg hoe je eruitziet. Die kant gaat het op, aldus Ate Kloosterman, een van de grondleggers van het forensisch dna-onderzoek in Nederland. Onlangs zwaaide hij af bij het Nederlands Forensisch Instituut (NFI).
Hij is misschien wel de grootste vijand van elke crimineel: Lex Meulenbroek DNA-specialist bij het Nederlands Forensisch Instituut. DNA wordt namelijk bijna altijd standaard ingezet als bewijs bij moordzaken, identificaties, inbraken en zedendelicten en was doorslaggevend bij veel geruchtmakende moordzaken zoals die van Andrea Luten, Marianne Vaatstra en Anne Faber. Het forensisch DNA-onderzoek gaat met sprongen vooruit, waardoor ook een helder licht op oude zaken geschenen kan worden.

Verdachte Jos B. zou ten tijde van de moord in Simpelveld hebben gewoond. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. De politie vraagt om hulp bij de zoektocht. Er is een verdachte in beeld voor de moord uit 1998 op de toentertijd 11-jarige Nicky Verstappen. Dat maakte de politie Limburg woensdag bekend tijdens een persconferentie.
Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) onderzoekt al jaren DNA en sporen om zo misdrijven op te lossen waarbij mensen betrokken zijn. Sinds een aantal jaar worden ook zaken met dieren onderzocht. Op dit moment onderzoekt het NFI de tiewraps waarmee kitten Kitty deze zomer zat vastgebonden aan een hek in Rotterdam. Het instituut hoopt zo de dierenbeul te vinden.
De politie heeft niet genoeg aan Google om de enorme hoeveelheden data van criminelen door te ploegen. Daarom heeft het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) een eigen zoekmachine ontwikkeld. Vangt het sleepnet niet veel te veel?

Strukton Milieutechniek is een van de bedrijven die in de Brabantse regio drugsafval opruimen, zo legt Leon van Zoggel desgevraagd uit. Het is een groeimarkt gezien de cijfers over het aantal drugsdumpingen. Die zijn tussen 2014 en 2017 voor heel Nederland met bijna 30 procent gestegen naar 206. Opvallend: in diezelfde periode steeg het aantal ontmantelde productielokaties van synthetische drugs nog harder, van 55 in 2014 tot 82 in 2017 – een stijging van bijna 50 procent. Volgens Van Zoggel levert de productie van 1 kilo synthetische drugs 18 kilo tot 24 liter afval op. Dat is de stelling die we checken.

De golf aan liquidaties sinds 2012 gaat gepaard met de toename van het gebruik van zware wapens. De impact van afrekeningen in het openbaar is zo groter en angstaanjagender. Een bezoek aan de wapenkamer van het Nederlands Forensisch Instituut geeft een onthutsend beeld van de vuurkracht van de Misdaad BV.
Een DNA-test verraadt nu al de kleur van ogen, haar, huid en de geografische herkomst. Een compositietekening op basis van een huidschilfer komt in zicht. Stel je voor: een spatje bloed, een huidschilfer, opgedroogd speeksel. Gevonden op een losgestoomde postzegel uit 1947, een zakdoek, een parkeerkaartje, tape, een pinapparaat, kogelhulzen, zelfs op een tomatensteeltje. Van de gekste dingen die rechercheurs van een plaats delict haalden, heeft het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in de loop der jaren DNA gepeld en geanalyseerd.